Enige jaren geleden hebben wij Teensy Bat-detectoren gebouwd, die met enige regelmaat worden ingezet bij excursies en tellingen van specifieke vleermuissoorten. Ons project Operatie Barbastella zou zonder de Teensy Bats niet mogelijk zijn geweest.
Maar als stichting willen wij meer, onze mensen willen meer. Zodoende starten wij opnieuw een traject om Teensy Bats te bouwen, ditmaal onder leiding van Eef. Deze keer bouwen wij in totaal zes stuks, waarbij ieder zijn eigen detector bouwt.
Vandaag was de kick-off en zijn we begonnen met wat soldeeroefeningen. En wat is toepasselijker dan het solderen van een kerstboom? Solderen is een kunst die oefening vergt, en het spreekt voor zich dat wij niet naar huis gingen met een werkende kerstboom. Wat twee jaar geleden nog een optie was, bleek inmiddels een vereiste: een leesbril.
Dus: zes Teensy Bats, allemaal voorzien van een GPS-module. Oh, wat handig voor 2026! De verwachting is dat wij vele kilometers gaan fietsen met de Teensy Bat aan het stuur, om erachter te komen waar welke vleermuizen zich bevinden. Deze manier van waarnemen zal, ten opzichte van onze huidige werkwijze — waarbij wij op één plek twee uur lang blijven zitten — een completer beeld opleveren van welke vleermuizen in een gebied aanwezig zijn. Tevens zal ook ons werkgebied groeien.
Ons voornemen voor 2026 is om de mopsvleermuis te lokaliseren. Mogelijk past daar meteen een tweede voornemen bij: het opsporen van een verblijfplaats van de bosvleermuis. Dit is een snelle soort die in bomen verblijft en waarvan nog veel onbekend is. Wij gaan ervoor.
Vandaag hebben wij een gezellig begin gemaakt aan Teensy Bat 2.0.
Maar Harry?
De afgelopen jaren is het ons gelukt om onze vrijwilligers een klein bedankje te geven als waardering voor alles wat zij voor ons hebben gedaan. Ook dit jaar is dat gelukt. Harry is een kunstenaar, woonachtig in Neede, en hij heeft 25 kerstballen voor ons versierd met – hoe kan het ook anders – een vleermuis. Harry, heel erg bedankt voor jouw prachtige werk.
De kerstballen zijn klaar, nu nog een elektronische kerstboom om ze in te hangen. Maar tot die tijd …..
Tekst: Kevin
Foto’s: Joeke, Els, Nelleke



