Waar denk je aan als je aan vleermuizen denkt? Lief, schattig, mooi? Of denk je eerder aan eng, hondsdolheid of gevaarlijk? Ik vermoed dat bij de meeste mensen een van de laatste drie woorden als eerste opkomt. En dat is vreselijk jammer, zowel voor mensen als voor vleermuizen.
Iets wat je eng vindt, zul je niet snel beschermen, en mogelijk zelfs doden. Denk bijvoorbeeld aan de kakkerlak. Dé kakkerlak bestaat eigenlijk niet, net zomin als dé vleermuis. Volgens Wikipedia zijn er meer dan 4.500 soorten kakkerlakken beschreven, waarvan slechts zo’n 30 soorten in de buurt van mensen leven. Veruit de meeste mensen zullen dus nooit in aanraking komen met de overige 4.470 soorten. Toch roept alleen al het woord kakkerlak bij veel mensen een negatieve associatie op, waardoor alle kakkerlakken worden verafschuwd. Met vleermuizen is het niet veel anders.
Vleermuizen zijn eng, vliegen in je haar, dragen virussen bij zich en drinken bloed. Dat ze ’s nachts actief zijn, helpt de beeldvorming ook niet, want wij mensen voelen ons in het donker minder veilig dan overdag. Mensen zijn visueel ingesteld, terwijl vleermuizen gebruikmaken van echolocatie. Dat geeft hun mogelijkheden die wij niet hebben. En wat onbekend is, vinden wij al snel eng.
Ook de media dragen hier zeker aan bij. Wanneer er een artikel over vleermuizen verschijnt, heeft dat vaak een negatieve insteek. Denk bijvoorbeeld aan koppen als ‘Beschermde vleermuis frustreert ambitieuze isolatieplannen kabinet‘ of ‘Boete van ton voor Groningen omdat vleermuizen niet veilig kunnen vliegen‘. Het zou mooi zijn als vleermuizen ook vaker op een positieve manier in het nieuws zouden komen.
En hier komt Stichting Vleermuizendorp Neede in beeld. Wij zetten ons in voor het welzijn van deze vliegende zoogdieren – de enige zoogdieren die in staat zijn tot een actieve vlucht. Dat doen we niet alleen om de dieren zelf, maar ook omdat vleermuizen een belangrijke indicatorsoort zijn voor de gezondheid van onze natuurlijke omgeving. Gaat het goed met vleermuizen, dan gaat het ook goed met insectenpopulaties en met de planten waarvan insecten afhankelijk zijn. En uiteindelijk profiteert ook de mens daarvan.
Vanuit onze betrokkenheid bij vleermuizen verzorgen wij lezingen, organiseren wij excursies en doen wij onderzoek, zowel namens Zodion (voorheen de Zoogdiervereniging) als vanuit onze eigen interesse en betrokkenheid.
Lijkt het jou boeiend om een bijdrage te leveren aan onze activiteiten? Neem dan eens een kijkje op onze website: https://www.vleermuizendorp.nl. Je kunt ons natuurlijk ook altijd een mail sturen (secretaris@vleermuizendorp.nl of voorzitter@vleermuizendorp.nl).
Tekst: Chiro
Foto: Joeke
Bronnen:
Beschermde vleermuis frustreert ambitieuze isolatieplannen kabinet
https://nos.nl/nieuwsuur/artikel/2476952-beschermde-vleermuis-frustreert-ambitieuze-isolatieplannen-kabinet
Boete van ton voor Groningen omdat vleermuizen niet veilig kunnen vliegen
https://nos.nl/artikel/2606850-boete-van-ton-voor-groningen-omdat-vleermuizen-niet-veilig-kunnen-vliegen

